O Ksylitolu

Czym jest ksylitol?

Czysty ksylitol jest białą krystaliczną substancją, która wygląda i smakuje jak cukier. Na etykietach żywności ksylitol jest szeroko klasyfikowany jako węglowodan, a w bardziej wąskiej terminologii jako alkohol wielowodorotlenowy. Ponieważ ksylitol jest powoli wchłaniany i częściowo wykorzystywany, można mówić o jego obniżonej wartości kalorycznej: 2,4 kalorii na gram lub 40% mniej niż inne węglowodany.

Ksylitol jest stosowany w żywności od 1960 roku. Jest popularnym słodzikiem dla diety cukrzycowej w niektórych krajach. W USA ksylitol jest zatwierdzony jako dodatek do żywności w nieograniczonej ilości w środkach spożywczych do specjalnych celów dietetycznych.

Ponad 25 lat badań bardzo różnych warunkach potwierdza, że ksylitol jest najlepszym słodzikiem dla zębów. Stosowanie ksylitolu ogranicza próchnice zębów, zarówno w grupach wysokiego ryzyka (wysokie występowanie próchnicy, złe odżywianie i niewłaściwa higiena jamy ustnej) oraz w grupach niskiego ryzyka (niska częstość występowania próchnicy z wykorzystaniem wszystkich obecnych zalecanych środków zapobiegania).  Bez-cukrowe gumy do żucia i cukierki wyprodukowane z ksylitolem jako głównym słodzikiem już otrzymały oficjalne akceptacje sześciu krajowych stowarzyszeń stomatologicznych.

Jaki jest powód dla używania ksylitolu?

Skuteczność Badania z wykorzystaniem ksylitolu jako substytutu cukru lub niewielkiego dodatku do diety wykazały istotne zmniejszenie tworzenia się nowej próchnicy zębów, a także zatrzymanie, a nawet odwracania się już występującej próchnicy na zębach. Ksylitol ponadto dostarcza dodatkowe zabezpieczenie które  zwiększa działanie wszystkich istniejących metod profilaktycznych. Ten efekt użycia ksylitolu jest  długotrwały i prawdopodobnie permanentny. Niski poziom próchnicy utrzymuje się nawet po wielu latach po zakończeniu badań.

Naturalny Ksylitol jest cały czas obecny w naszych organizmach. Nasze ciała wytwarzają do 15 g ksylitolu  w trakcie procesu trawienia poprzez ścieżki produkcji energii. Ksylitol nie jest obcą lub sztuczną substancją, lecz naturalnym elementem codziennego metabolizmu. Ksylitol jest szeroko rozpowszechniony w przyrodzie w niewielkich ilościach. Jednymi z najlepszych jego źródeł są owoce, jagody, grzyby, sałata, twarde drewno i kolby kukurydzy. Jedna szklanka malin zawiera mniej niż jeden gram ksylitolu. Żucie jest naturalnym procesem a żucie gumy to pretekst do kilku ćwiczeń których brakuje w przypadku stosowania dopracowanej diety. Jeśli żucie gumy jest niewygodne, cukierki na bazie ksylitolu mogą powodować wydzielanie śliny, co zapewnia naturalną obronę zębów.

Bezpieczeństwo W ilościach niezbędnych dla zapobiegania próchnicy (mniej niż 15 gramów dziennie), ksylitol jest bezpieczny dla wszystkich.

 ► Wygoda Ksylitol można łatwo dostarczyć do jamy ustnej i zębów za pomocą gumy do żucia, tabletek, a nawet słodyczy. Każdy może wdrożyć swój własny program dostarczania ksylitolu w dowolnym miejscu i czasie. Spożywanie ksylitolu można dopasować nawet do najbardziej szalonych harmonogramów. Nie musisz zmieniać swoich przyzwyczajeń aby zrobić miejsce dla ksylitolu.

► Przyjemność Niektóre kuracje wymagają żelaznej woli, dyscypliny i zaangażowania. Ale ksylitol ma tak dobry smak, że wszystko przychodzi automatycznie. Dzieci kochają go! Trudne może być jednak minimalizowanie dawki.

Jak korzystać z ksylitolu

Nie jest koniecznym zastępowanie wszystkich substancji słodzących, aby uzyskać korzyści stomatologiczne wypływające ze stosowania ksylitolu. Rozglądaj się za produktami z ksylitolem , które zachęcają do żucia lub ssania aby utrzymać kontakt twoich zębów z ta substancja. Najlepsze produkty zawierają ksylitol jako główna substancje słodzącą.

W jakich ilościach?

Badania wykazują, że 4 do 12 gramów ksylitolu dziennie jest bardzo skuteczne. Jest łatwo śledzić swoje spożycie ksylitolu. Wszystkie ksylitolowe miętusy lub gumy zawierają około jednego grama ksylitolu w każdym kawałku. Można rozpocząć od spożywania zaledwie jednego kawałka cztery razy dziennie aby w sumie spożyć cztery gramy ksylitolu. Nie ma sensu spożywanie większej ilości ksylitolu  niż 15 gramów dziennie ponieważ nie wpływa już to na zmniejszanie się korzyści stomatologicznych. Jak często spożywać? Jeśli ksylitol jest spożywany sporadycznie lub na przykład tylko raz na dobę, może nie być on skuteczny, bez względu na to w jakiej ilości się go przyjmuje. Aby ksylitol pokazał swoje działanie powinien być użyty przynajmniej trzy razy dziennie a najlepiej pięć razy w ciągu dnia.

Kiedy stosować ksylitol?

Powinno się przyjąć bezpośrednio po jedzeniu i po płukaniu bieżącą woda o ile jest to możliwe. Między posiłkami najlepiej zastąpić zwykłą gumę do żucia, miętusy dla odświeżenia oddechu lub spray na te zawierające ksylitol.

Czym jest ksylitol?

Ksylitol to słodzik, który występuje naturalnie. Można go znaleźć na przykład w jagodach, owocach, warzywach i grzybach. Fińska nazwa dla niego to “koivusokeri” lub “cukier brzozowy”, i wynika ona z tego, że najlepszym sposobem uzyskania ksylitolu przemysłowo jest jego produkcja z brzozy poprzez dzielenie i wytapianie strukturalnych włókien drewna – ksylanu. W jaki sposób ksylitol różni się od innych słodzików? Chemicznie rzecz biorąc ksylitol nie jest faktycznie cukrem ale alkoholem cukru. Różni się od innych substancji słodzących takich jak sorbitol, fruktoza i glukoza, ponieważ jego cząsteczka składa się z pięciu a nie sześciu atomów węgla. Większość bakterii w jamie ustnej nie jest w stanie przetrawić tej formy cukru. Jest to jednym z powodów dlaczego ksylitol pomaga zapobiegać próchnicy. Ksylitol jest na przykład o wiele słodszy niż sorbitol. Oceniony pod względem kalorii, jego siła słodząca jest taka sam jak sacharozy. Jest również podobny do sacharozy w swoich właściwościach technicznych i odżywczych. Ksylitol jest ważnym uzupełnieniem w zapobieganiu próchnicy, i każda osoba zainteresowana zdrowymi zębami powinna być zaznajomiona z jego właściwościami.

Gdzie ksylitol występuje w naturze?

Ksylitol występuje w niewielkich ilościach w postaci naturalnej, w szczególności w owocach, jagodach, warzywach i grzybach. Na przykład w malinach, truskawkach, żółtych śliwkach i cykorii. Ksylitol występują również w tkankach ludzkich.

Gdzie okryto ksylitol?

Ksylitol został odkryty niemal równocześnie przez niemieckich i francuskich chemików  pod koniec 19 wieku. W Związku Radzieckim był on używany przez dziesiątki lat jako słodzik dla diabetyków a w  Niemczech w roztworach w dożylnym karmieniu. W Chinach ksylitol wykorzystywano do różnych celów medycznych.
Znaczenie dentystyczne ksylitolu zostało odkryte w Finlandii na początku lat 70-tych, kiedy naukowcy z Uniwersytetu w Turku wykazali, że może on zapobiegać próchnicy.
Ksylitol-Jenkki pierwsza guma do żucia na świecie zawierająca ksylitol, został wprowadzona na rynek przez fińską firmę Leaf w 1975 roku. Co dzieje się w trakcie ataku kwasów?

Współczesna nauka mówi nam, że próchnica jest wynikiem połączonego oddziaływania mikroorganizmów i cukru. Niektóre bakterie, najgroźniejsze z nich to mutanty Streptococcus, przylegają do powierzchni zębów dzięki kwasowi lipotejchojowemu i innym substancjom, które występują w ścianach komórkowych tych bakterii. Każdy kęs żywności zawierającej zwykły cukier, czyli sacharozę, zasila w energię te bakterie, pozwalając im namnażać się i rozpocząć produkcję kwasów poprzez procesy metaboliczne. Wynik tego procesu jest znany pod nazwa „ataku kwasem”. W chwili, w której pH tej masy bakteryjnej spada poniżej wartości 5,5, sole wapnia i fosforanów zaczynają rozpuszczać się z powierzchni szkliwa. Zaczyna tworzyć się płytka nazębna choćoc z początku bardzo powoli.

Po spożyciu cukru okres powrotu do normalnego pH zabiera około pół godziny (pH wraca do poziomu  7). Jeżeli cukier jest spożywany kilka razy dziennie sole rozpuszczane są ze szkliwa w coraz większym stopniu co prowadzi do porowacenia szkliwa. Czy ksylitol może mieć inne zastosowania niż tylko słodzik?

Badania pokazały znaczne korzyści ze stosowania ksylitolu przy myciu nosa, oprócz jego zastosowań stomatologicznych. Bakterie stają się “lepkie” i przylegają do powierzchni zębów co prowadzi do próchnicy. Podobnie w przypadku Streptococcus pneumonia i innych bakterii w górnych drogach oddechowych przylegają one do błon śluzowych nosa i tkanek i  mogą prowadzić do infekcji i chorób. Ksylitol może być użyty do przepłukania nosa i zapobiega wtedy przywieraniu bakterii i przyczynia się w naturalny sposób do oczyszczania nosa i usunięcia tych szkodliwych bakterii, co zmniejsza ryzyko zakażenia. W badaniach przeprowadzonych m.in. w sierpniu 2000 (Welsh i współpracownicy) stwierdzono: "… nasze dane wskazują, że ksylitol dostarczony na powierzchnie dróg oddechowych może poprawić system obrony antybakteryjnej.”

Na czym polega przyjazny wpływ ksylitolu na zęby?

Jeżeli przyjmie się  ksylitol, atak kwasów, który w innym wypadku może trwać ponad pół godziny, zostaje zatrzymany. Ponieważ bakterie w jamie ustnej powodujące próchnice nie są w stanie użyć ksylitolu w swoim metabolizmie, ich wzrost jest ograniczony. Liczba produkujących kwasy paciorkowców i pałeczek kwasu mlekowego może spaść nawet o 90%. Nie ma „ataku kwasu” ponieważ  pH śliny i płytki nie spada. Po spożyciu ksylitolu bakterie nie przylegają do powierzchni zębów i zmniejsza się ilość płytki nazębnej. Badania wykazały, że stosowanie ksylitolu pomaga również w naprawie początkowych uszkodzeń szkliwa. Ślina sama w sobie chroni usta i zęby. Stymulowana ślina w szczególności zawiera wszystkie elementy niezbędne do prawidłowego zwalczania początkowego stadium próchnicy. Jeżeli cukier jest spożywany tylko kilka razy w ciągu dnia ślina może wykonać cala pracę samodzielnie. Ale większość ludzi spożywa cukier tak często, że własne mechanizmy obronne nie są wystarczające. Ślina zawierająca ksylitol jest bardziej zasadowa niż ślina stymulowana przez inne cukry. Po spożyciu produktów zawierających ksylitol, stężenie podstawowych aminokwasów i amoniaku w ślinie może wzrosnąć co pociąga za sobą wzrost pH płytki nazębnej. Gdy pH wzrasta  powyżej wartości 7, sole wapnia i fosforanów ze śliny zaczynają się osadzać w tych częściach szkliwa, w których ich brakuje. W taki sposób miękka cześć szkliwa w z niedoborem wapnia zaczyna ponownie twardnieć.

Czy spożywanie ksylitolu jest bezpieczne?

Tak, spożywanie ksylitolu jest bezpieczne. JECFA, wspólny komitet ekspertów WHO i FAO, w 1983 r. potwierdziła fakt, znany już przez naukowców, że ksylitol jest bezpieczna substancją słodzącą w żywności. Również FDA potwierdza ten fakt w 1986 roku. W jaki sposób ksylitol wpływa na problem suchości jamy ustnej? Jeśli myślimy o zdrowiu zębów, dobrze jest zwiększać szybkości przepływu śliny tak często, jak to możliwe, tzn. stymulować produkcje śliny. Im szybszy jest przepływ śliny, tym większa jest pojemność buforowa śliny, to jej siła oporu na spadek pH, a tym samym na pH płytki nazębnej. W stymulowaniu wydzielania śliny ksylitol wpływa na wzrost ilości śliny w jamie ustnej. Jednocześnie zwiększa możliwości chemiczne śliny zmniejszenia szkodliwego wpływu bakterii.

Sacharoza również stymuluje wydzielanie śliny, ale nawet to zwiększenie szybkości przepływu śliny nie może zrekompensować wpływu kwasów jednocześnie produkowany przez bakterie powodujące próchnice. Więc pH w jamie ustnej spada co prowadzi do tworzenia się płytki bakteryjnej. Żucie pomaga również w wydzielaniu śliny. Dlatego guma do żucia jest niemal doskonałym sposobem przyjmowania ksylitolu z dentystycznego punktu widzenia.

W jakich ilościach należy spożywać ksylitol w ciągu dnia?

Antypróchnicze działanie ksylitolu pochodzi częściowo od jego wpływu na populacje bakterii w jamie ustnej a częściowo z właściwości śliny. Ksylitol jest naturalnym i wygodnym sposobem na uzupełnienie codziennej higieny jamy ustnej. Badania pokazują, że zaledwie 5–10g / dziennie jest wystarczającą ilością – w praktyce oznacza to od 3 do 8 gum dziennie. Guma do żucia powinna być żuta bezpośrednio po posiłku lub przekąskach, oczywiście w razie częstszych posiłków powinno się częściej również żuć gumę.

Dlatego ksylitol jest istotną pomocą w zapobieganiu próchnicy?

Krąg poniżej pokazuje, w jaki sposób można zapobiegać próchnicy na przyszłość. Rola odgrywana przez różne metody w różnych okolicznościach oczywiście zmienia się. Pełne działanie zapobiegawcze można osiągnąć tylko wtedy, gdy wszystkie pokazane metody są stosowane jednocześnie. Jeśli jedna z metod z okręgu – powiedzmy, wybór alternatyw dla cukru – zostanie zaniedbana, mechanizm prewencji  może nie być w pełni skuteczny.

Ksylitol jest jedna z najważniejszych alternatyw dla cukru. Ksylitol jest więcej niż tylko jego substytutem można go nazwać słodzikiem terapeutycznym. Dlatego tez gumy do żucia z zawartością ksylitolu i inne produkty z ta substancja odgrywają ważną rolę jako środki dentystyczne, w ramach profilaktyki próchnicy.

Czy możliwe jest zastąpienie codziennego czyszczenia zębów przez ksylitol?

Zdrowie jamy ustnej i zębów jest ważną częścią zdrowego życia codziennego. Dlatego ważnym jest aby dbać o nie. Aby zachować piękny i zdrowy uśmiech szczotkuj swoje zęby codziennie pasta do zębów z zawartością fluoru i regularne odwiedzaj dentystę

Czy połkniecie gumy do żucia jest niebezpieczne?

Nie, nie stanowi to niebezpieczeństwa ale ksylitol z gumy do żucia nie jest przeznaczony do połykania tak samo jak i sama guma. W przypadku gdy guma zostanie połknięta przejdzie ona naturalnie poprzez przewód pokarmowy. Najlepszym sposobem pozbycia się guma do żucia jest zawiniecie jej w papierek i wyrzucenie do kosza.

Fińskie badania wykorzystujące naturalne delikatne antybiotyczne właściwości roślin są ekscytującym krokiem do przodu. Chociaż wiele badań pozostaje jeszcze do zrobienia (np. Dotyczące optymalnych ilości i systemów przenoszenia), ksylitol wydaje się być bezpiecznym i skutecznym sposobem na zmniejszenie liczby zakażeń ucha. Podejrzewam, że okaże się to również przydatne w zapobieganiu zakażenia zatok ponieważ jest ono wywoływane przez te same bakterie.